24/Ekim/2011, 21:28 - 
Bursa Artvinliler Vakfı Gençlik Kollarından Ankara Ziyareti

Bursa Artvinliler Vakfı Gençlik Kollarından Ankara Ziyareti

14 Kasım 2010 Pazar günü 01:30 gibi Artvin Vakfı-nın önünden hareket ettik. Eğlenceli geçen bir yolculuğun ardından Sabah 07:00 gibi Ankara-ya vardık. Gençlik parkında yaptığımız kahvaltı ve yürüyüşten sonra ilk durağımız Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası) oldu. Saat 09:00 gibi gittiğimiz Cumhuriyet Müzesi-nde tarihe bir yolculuk yaptık. Adeta Kurtuluş mücadelesinin yaşandığı yıllara gittik.

İkinci durağımız Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazmış olduğu ev olan Mehmet Akif Ersoy Müze Evi’ni ziyaret ettik ve bir sonraki durağımız olan Anıtkabir’e doğru yola çıktık.

Saatler 11:00’i gösterdiğinde Anıtkabir’de ATA’mızın huzurundaydık. Anıtkabir’de bulunan müze gezisi bir kez daha tarihe yolculuk etmemize sebep oldu.
Saat 14:00 gibi Artvin Evinin yapıldığı Dikmen’de bulunan Artvin Kalkınma ve eğitim Vakfını ziyaret ettik. Vakıf saymanı Cemil Vural bizlere, inşaat halinde olan Artvin Evini gezdirdi ve yapılması düşünülen projeler hakkında bilgilendirdi. Artvin evini gezdikten sonra vakıf yöneticileri ile çay içip sohbet ettik. Vakıf yönetim kurulu üyesi Tuncay Özarslan projeleri hakkında bizleri bilgilendirdi. Ardından vakıf bahçesinde Artvin halkoyunlarını oynadık. Buradan sonra Vakıf Saymanı Cemil Vural ve Gazeteci Rasim Yılmaz önderliğinde Çankaya’da bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne doğru yola çıktık.
Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde bir yandan çaylarımızı içerken bir yandan da sayın Rasim Yılmaz bizi dernek hakkında bilgilendirdi. 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Yüksek Talebe Cemiyeti olarak öğrenciler tarafından kurulmuş. Dönemin iktidar partisi olan Demokrat Parti Halkevlerine alternatif olarak Hemşeri Derneklerinin kurulmasını teşvik etmek amacıyla belediyelere yer vermiş ve o zamanlardaki imkansızlıklardan dolayı Artvin adına bir bina yaptırılamamış. Bir dönem Artvin belediyesinde bulunan arazi maddi imkansızlıklar öne sürülerek satılmış ve Artvin adına Ankara’da bir bina yapılacak arazi Artvin derneklerinin elinde kalmamış. Şu anda inşaatı devam eden ve Dikmen’de bulunan Artvin Evinin arazisi, Çankaya belediyesi tarafından bu olaya istinaden tahsis edilmiş ve yapımına başlanmış. Şu anda Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin bulunduğu Çankaya’daki bina ise derneğe 29 yıllığına kiraya verilmiş. Bu derneğin özellikleri saymakla bitmiyor. 80 dönemi öncesi bir çok öğrenciye yurt olanağı sağlamış, ayrıca 80’lerde yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle kapatılmayan ender derneklerden de birisi. Siyasi darbenin yaşanmasından birkaç gün önce dernek yönetimi tarafından dernek kapatılıyor ve darbeden sonra tekrar açılıyor. Darbe sonrası Türkiye’de açılan ilk dernek olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca dernek şimdilerde bir çok kültürel etkinlik ve kurslar düzenlemektedir. Ankara’da yaşayanlar 0312 431 60 69 ve 0312 434 07 08 telefon numaralarından iletişim kurabilirler.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Vakfı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Duyurular HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
VAKIF BAŞKANININ MESAJI
VAKIF BAŞKANININ MESAJI
VAKIF BAŞKANI OSMAN NURİ BAŞARAN
 
FOTO GALERİ
 
VİDEO GALERİ
 
ARTVİN HABERLERİ
 
REKLAM
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
GENEL KURUL BURS BAŞVURUSU SONA ERDİ 2023-e MEKTUP BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN YEMEK
 
E-POSTA LİSTESİ
 
EN SON YORUMLANAN HABERLER
 
ANKET

Sitemizi Beğendiniz mi?
 


VAKFET YAŞAT YAŞA


TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN, ZİRAAT BANKASI BURSA ŞUBESİNDE BULUNAN HESABIMIZA  BAĞIŞTA BULUNABİLİRSİNİZ..                                      (HESAP NO: 0060 - 62824443-5001) (IBAN:TR77 0001 0000 6062 8244 435001)

Sitemizdeki Tüm Görsel ve Yazılar Kanuni Müeyyideye tabidir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve yayınlanamaz. Sayfamıza eklenen yorumların sorumluluğu ekleyene aittir. Artvin Vakfı hiç bir şekilde sorumlu değildir.

Adres : İnönü Cad.Yuvam İşhanı No.113 Kat:2 No:213 16220 Osmangazi/ Bursa
Tel :0 224 3609808
Faks : 0 224 3609808
Site Haritası