20/Ekim/2016, 12:44 - 
VAKIFLAR HAFTASI

VAKIFLAR HAFTASI

Vakfılar Haftası Kutlandı

      Vakıflar; Yüzyıllar boyunca süregelen “karşılıksız iyilik etme” anlayışının “vakıf” adı altında kurumsallaşmasıdır. Vakıf olgusunun temeli İslamiyet’e dayanmaktadır. Vakıf konusundaki ilk kurumsallaşmanın Selçuklu Dönemindedir. Osmanlı Devleti Döneminde ise vakıfların bir medeniyet haline dönüştüğü görülmektedir. Gerçekten de bir “vakıf cenneti” olan Osmanlı Devletinde; devletin uzanamadığı her alanda vakıfların olduğu, vakıflar eliyle bugünkü “sosyal devlet” uygulamalarının gerçekleştirildiği görülmektedir.
     Günümüzde, Vakıflar Genel Müdürlüğü Osmanlı ve Selçuklu Devletleri zamanında kurulan ve bugün yöneticisi hayatta kalmamış olan vakıfların yaşatılması için çalışmaktadır. Başka bir deyişle Vakıflar Genel Müdürlüğü bugün vakıfların kuruluş belgesi durumunda olan “vakfiyelerinin” içeriğinde yer alan ve vakıf kurucusunun iradesini yansıtan hayır şartlarını çağımız koşullarıyla paralel olarak hayata geçirme gayreti içindedir. Ayrıca, vakıfların emaneti durumundaki taşınır ve taşınmaz vakıf kültür varlıklarını korumak ve vakıf konusundaki literatürü, bu literatüre kaynaklık eden belge, bilgi ve arşiv dokümanlarını muhafaza etmek de çalışma konularına girmektedir.
    Vakıflar Genel Müdürlüğünün bütün çalışmalarındaki ortak hedef vakıf kurucunun iradesinin yaşatılması doğrultusunda oluşmuş “vakıf medeniyetinin” korunması ve bir medeniyet tasavvuru olan “vakıf kavramının” toplumumuzca derinlemesine idrak edilmesinin sağlanmasıdır. Vakıf Medeniyetinin hatırlanması, bu emaneti oluşturan özgün değerlere dikkat çekilmesi, vakıf hassasiyetinin gündeme getirilmesi ile vakıf şuuruna vurgu yapılabilmesi amacıyla her yıl Mayıs ayının 2.haftasında Vakıflar Genel Müdürlüğünce Vakıflar Haftası düzenlenmektedir.

       Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen Vakıflar Haftası etkinliklerine Vakfımızı temsilen Başkan Osman Nuri Başaran ve YK.üyesi ayhan Özdemir katılmışlardır.


VAKIFLAR HAFTASI


YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Vakfı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Etkinlikler HABERLERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
ANKET

Sitemizi Beğendiniz mi?
 


VAKFET YAŞAT YAŞA


TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN, ZİRAAT BANKASI BURSA ŞUBESİNDE BULUNAN HESABIMIZA  BAĞIŞTA BULUNABİLİRSİNİZ..                                      (HESAP NO: 0060 - 62824443-5001) (IBAN:TR77 0001 0000 6062 8244 435001)

Sitemizdeki Tüm Görsel ve Yazılar Kanuni Müeyyideye tabidir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve yayınlanamaz. Sayfamıza eklenen yorumların sorumluluğu ekleyene aittir. Artvin Vakfı hiç bir şekilde sorumlu değildir.

Adres : İnönü Cad.Yuvam İşhanı No.113 Kat:2 No:213 16220 Osmangazi/ Bursa
Tel :0 224 3609808
Faks : 0 224 3609808
Site Haritası